Ukioklubas Naujienos Parama kaimui Paraiškų šiferio stogui pasikeisti surinkimo eiga

Paraiškų šiferio stogui pasikeisti surinkimo eiga

2012-03-13

Požūris į ES parama šiferinių stogų dangos keitimui paraiškų rinkimų pradžioje buvo gana pesimistiškas. Tačiau jau dabar paraiškos paramai gauti pagal veiklą "Asbestinių stogų dangos keitimas" įgauna pagreitį. NMA ir ŽŪM pradėjus daugiau viešinti apie galimybę pasikeisti seną šiferio stogą į naują ir nekenksmingą, gana sparčiu tempu pradėjo augti paraiškų surinkimas asbestinių stogų dangos keitimui.

Paraiškų šiferio stogui pasikeisti surinkimo eiga
nuotr.

"Tik nemokėkite už stogo dangą grynais pinigais.  Nes tuomet išlaidos nebus tinkamos kompensuoti", - klientus įspėja teritoriniuose Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) skyriuose dirbantys specialistai. Klientų daugėja. Šylant orams, vis daugiau kaimo gyventojų nutaria siekti paramos asbestinei stogo dangai pakeisti.
 
Parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonės "Kaimo atnaujinimas ir plėtra" veiklą "Asbestinių stogų dangos keitimas" kaimo žmonėms atrodo vis patraukliau.

Kovo pradžioje jie sukruto. Vis daugiau jų išsirengia į rajonų savivaldybes vildamiesi, kad, šnektelėję su jų laukiančiais NMA darbuotojais, lengviau apsispręs, keisti ar ne seną asbestinio šiferio stogo dangą nauja.
 
Savivaldybių centruose, pagal iš anksto numatytą grafiką, žmonių laukia NMA darbuotojai.  Todėl ne retas jų, surinkęs reikiamų dokumentų, ten pat, padedant NMA specialistams, užpildo ir paraišką.

Paraiškos nuolat priimamos ir kiekvienos apskrities centre esančiame NMA teritoriniame skyriuje, bet tam, kad kaimo žmonėms būtų patogiau, NMA specialistai vyksta ir į rajonų centrus.
 
"Žmonės ilgokai delsė, ir iki kovo dar labai vangiai teikė paraiškas. Jie, tikėtina, vertino ir finansines galimybes supratę, kad vien paramos neužteks, - kad reikia turėti ir savo pinigų", - kalbėjo NMA Kauno paramos administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Timukienė.
 
Kaimo žmonėms apskritai sunku patikėti tuo, kad "kažkas kažką gali duoti".  Jie dažniau skuba pildyti paraišką, nes tai jau būna padaręs kaimynas.  "Nieko gyvenime nesu laimėjęs", - prasitaria NMA specialistams tie, kurie galvoja, kad parama - tai lyg loterija.
 
Žmonės sukruto
 
Pastaruoju metu paraiškų paramai gauti ėmė daugėti.  Kovo pradžioje daugiausia jų buvo pateikę Panevėžio ir Kauno apskričių gyventojai. Kiekvienoje jų - po 250 žmonių.
 
Pasak N. Timukienės, dažniausiai žmonės atneša paraiškas į tas savivaldybes, kuriose ir gyvena.  Tų, kurie atvyksta į pačius apskričių centrus, yra gerokai mažiau.
 
Vieni jų kreipiasi į konsultantus, kad šie padėtų užpildyti paraišką, kiti pildo jas atėję į priėmimą savivaldybėje, pasikonsultuodami su NMA specialistu.
 
Tretiems, kaip kad Panevėžio apskrityje, užpildyti paraiškas padeda pačių savivaldybių paskirti darbuotojai. Kitiems talkina seniūnijų darbuotojai.
 
NMA Panevėžio paramos administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Mažuikienė sakė, kad paramos stogui perdengti dažniausiai kreipiasi vyresnio amžiaus žmonės, - tie kurie nėra gavę jokios investicinės ES paramos.
 
Kol kas lėčiausiai kruta Marijampolės apskrities gyventojai.  Vasario pabaigoje paraiškų joje buvo pateikta vos apie 60.
 
Pasak NMA Marijampolės paramos administravimo skyriaus vedėjos Marijos Dulinskienės, žmonės vis dar delsia, nes daugumai atrodo, kad paraišką pateikti yra labai sudėtinga.  Kiti tikisi, kad bus daugiau kvietimų paraiškoms rinkti.  Ir tik pažiūrėję, kaip sekasi pirmtakams, ketintų pasekti jų pėdomis.
 
"Vis dėlto užpildyti paraišką nėra sudėtinga.  Parama teikiama pagal supaprastintą tvarką. Todėl ir reikalavimų nėra daug", - aiškino M. Dulinskienė.
 
Ji sakė pastebėjusi ir tai, kad daugumą žmonių baugina remonto aprašas, dokumentas, kurį reiktų pateikti kartu su paraiška.
 
"Bet jis reikalingas tik labai retais atvejais, pavyzdžiui, jei žmogus gyvena miestelyje, kur gyventojų daugiau nei 3000 arba konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje ir jų apsaugos zonose, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje ", - sakė M. Dulinskienė.
 
Kartu su paraiška turi būti pateikti ir komerciniai pasiūlymai tų įmonių, kurios teikia utilizavimo bei atliekų transportavimo paslaugas.
 
Bet ir juos surinkti nesunku.  Prireikus pagalbos, NMA darbuotojai žmonėms padeda surasti informaciją, kokios valstybinės įmonės apskrityje atlieka šias paslaugas.
 
Atsiskaityti – tik ne grynaisiais
 
Žmonės, ypač - vyresnio amžiaus, NMA darbuotojams neretai pasiguodžia, kad jų namų stogas yra kiauras kaip rėtis.  Kiti norėtų perdengti stogą, nes baiminasi dėl asbesto keliamo pavojaus sveikatai.
 
Treti būna iš dalies atnaujinę namą - pakeitę langus, apšiltinę sienas, bet dar neperkloję stogo dangos.
 
Pasiryžę perdengti stogus žmonės NMA darbuotojų išdrįsta paklausti ir to, ar apskritai yra tikimybė gauti paramą.
 
"Yra, ir pakankamai didelė", - N. Timukienė kiekvienam klientui stengiasi paaiškinti, kokių reikia laikytis reikalavimų, kad parama juos pasiektų.
 
Vienas svarbiausių - perkant stogo dangą negalima mokėti grynaisiais pinigais, nes tuomet išlaidos bus netinkamos kompensuoti.  Negalima grynais pinigais mokėti ir už paslaugas: už senos stogo dangos nugabenimą į sąvartyną ir jos utilizavimą.
 
Kiekvienu atveju turi pats pareiškėjas atsiskaityti arba kreditine kortele, arba pavedimu per banką: pavedimas turi būti atliktas iš pareiškėjo sąskaitos.
Sąskaitą faktūrą taip pat būtina išsaugoti, kaip ir įsigytų medžiagų sertifikatą.
 
Stogo danga - kuklesnė
 
Nuolat bendraudami su klientais NMA teritorinių skyrių darbuotojai pastebėjo ir tai, kad žmonės, kiek išmanydami, taupo.
 
"Paraiškų, kuriose prašoma paramos apie 10 tūkst. litų, nes norima vietoj seno šiferio užkloti keramikinių čerpių stogą, yra vos viena kita.
 
Dauguma žmonių renkasi pigesnę, - beasbesčio šiferio arba plieninių čerpių imitacijos dangą.  Pasirinkimui įtakos daro ir tai, kad dangą būtų galima tvirtinti ant senųjų grebėstų.  Taip būtų mažiau išlaidų", - pasakojo N. Timukienė.
 
Pateikus paraišką, išlaidos tampa tinkamos finansuoti.  Vadinasi, žmonės jau galėtų dairytis stogo dangos arba ją ir įsigyti.
 
Pasak N. Timukienės, dalis žmonių taip ir daro.  Nors kol kas neturi garantijos, kad paraiškai bus pritarta, ir dalį pinigų - 50 proc. išlaidų, tikrai atgaus.  Tiesiog jie būna tvirtai apsisprendę, kad bet kokiu atveju stogą vis tiek perdengs.
 
Žinoma, yra ir tokių, kurie būgštauja, kad dangų pardavėjai užkels kainas, todėl bando prekes įsigyti iš anksto.  Kiti tiesiog nori apsirūpinti statybinėmis medžiagomis, kad, atėjus palankiems orams, galėtų kibti į darbus.
 
Tačiau NMA specialistai primena: patvirtinta paraiška žmogaus neįpareigoja iš karto pulti ir keisti stogo dangos.  Gavus pranešimą apie tai, kad paraiškai - pritarta, stogą reikia perdengti ne vėliau kaip per metus.
 
"Būta ne vieno vyresnio amžiaus pareiškėjo, kurie sakė pataupys pinigų, ir stogą pasikeis kitų metų pavasarį", - užsiminė N. Timukienė.
 
Daugiabučių gyventojų - dar nematyt
 
Nors parama teikiama ir kaime esančių dvibučių ar daugiabučių asbestiniams stogams pakeisti, kol kas jos prašančiųjų neatsirado .
 
"Būta klientų, kurie domėjosi, kokiomis sąlygomis galėtų gauti paramos. Matyt, jų paraiškų sulauksime besibaigiant kvietimo laikui.  Ko gero, būsto bendrasavininkams sunkoka susitarti, pasidalinti tarpusavyje finansinius įsipareigojimus", - svarstė N. Timukienė.
 
Pranešimų apie tai, skirta ar ne paramos, visi pareiškėjai sulauks paštu, maždaug gegužės pradžioje. Paraiškos paramai gauti bus renkamos iki kovo 31 dienos, o vėliau - vertinamos.  Tai užtruks dar 20 darbo dienų.
 
Pateikti dokumentus - nesudėtinga
 
Teikiant paraišką, reikia pažymos apie deklaruotą gyvenamąją vietą. Tinkamų finansuoti išlaidų sumai pagrįsti turi būti pateikiamas bent vienas komercinis pasiūlymas arba viešai paslaugos (transportavimo, utilizavimo) teikėjų pateikta informacija (internete, reklaminėje medžiagoje ir pan.).
 
Kartu su paraiška reikia pateikti seniūnijose išduodamą pažymą (inventorizacijos ataskaitos kopiją), patvirtinančią, kad gyvenamasis namas yra įtrauktas į savivaldybės sudarytą asbestinių stogų inventorizacijos sąrašą.  Atsižvelgiant į ataskaitoje nurodytą stogo plotą bus skaičiuojama paramos suma.
 
Tam tikrais atvejais reikia pateikti ir paprastojo remonto aprašą. Šio dokumento reikia, jei namas yra gyvenvietėje, kurioje gyvena daugiau nei 3000 žmonių.
 
Pateikti remonto aprašą reikia ir tuomet, jei namas pastatytas saugomoje teritorijoje (arba yra jos apsaugos zonoje), kultūros paveldo vietovėje arba teritorijoje, kurioje yra kultūros paveldo objektas vietovėje. NMA yra parengusi tokio aprašo pavyzdį.
 
Paramos gavėjams bus kompensuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.  Prašoma paramos suma negali būti didesnė kaip 10 000 litų.
 
Asbestinių stogų atliekos turės būti nugabentos į atliekų tvarkymo vietą, - regioninius atliekų centrus.  Asbesto utilizavimo išlaidos bus kompensuojamos 50 proc., nepriklausomai nuo to, ar pareiškėjas pasirinks valstybinį, ar privatų sąvartyną.

Dalintis:

Komentarai (0)



Prisjungti Registruotis

Mūsų draugai

Meilės horoskopas 2013

GrožioKlubas.lt - portalas moterims apie grožį, madą ir stilių.

PinigųKarta.lt - Lietuvos ir pasaulio pinigai.

Suaugusiems.lt - tiesiogine to žodžio prasme ;)

Fotografas

Glaustai.lt - visos naujienos.

Dainos.lt - dainų žodžiai ir video.

Prognozavo.lt - ateities prognozės.

Erotinės prekes - prekės suaugusiems.

Rašyba.lt - rašybos klaidų taisymas.

Taip pat skaitykite