Ukioklubas Specialistai Meseckas Audrius

Meseckas Audrius

Meseckas Audrius

Kaimo bendruomenės
ES parama 2007 - 2013 m.
ES parama 2014 - 2020 m.

Šiuo metu specializuojuosiu kaimo bendruomenių, kaimo plėtros, ES paramos, informacinių technologijų srityse.

ASU Kaimo plėtros administravimo studijos.

Dalintis:

Klausimai

Arvydas, 2014-07-04:

Kaimo bendruomenes steigimas?Nuo ko pradeti?Ačiū.

Atsakymas, 2014-07-14:

Dauguma atvejų kaimo bendruomenės juridinė forma yra asociacija, tad reikėtų vadovautis Asociacijos steigimo sutarties ir įstatų formomis. Pasirašant kaimo bendruomenės steigimo sutartį, reikėtų grupelės iniciatyvių žmonių, kurie pradžioje būtų įsteigtos bendruomenės taryba, aišku, vėliau pagal įstatuose nurodytą tvarką, bus renkama nauja taryba. Yra paruošti minėti pavyzdiniai bendruomenės įstatai, tačiau siekiant apsisaugoti nuo galimų papildomų išlaidų ateityje, reikėtų dėl įstatų pasikonsultuot su savo rajono verslo ir turizmo informacijos centru (jei yra) ar kreiptis į savo krašto Vietos veiklos grupę, kurios atstovai bent jau patartų, ko nepamiršti nurodyti įstatuose. Kadangi artėjančiame  KPP 2014-2020 m. laikotarpyje labai akcentuojamas kaimo bendruomenių verslumas, tad įstatuose reiktų iškart nusimatyti, kad bendruomenė turės galimybę vystyti verslumo projektus bei užsiimti atitinkama ūkine veikla. Mano žiniomis, kai kurios rajonų savivaldybės kompensuoja kaimo bendruomenių steigimosi išlaidas. Kadangi nežinau, iš kurio rajono esat, tad negaliu pasakyti, šiuo klausimu reiktų kreiptis į savivaldybę. Tinkamiausias variantas kreiptis į savo rajono vietos veiklos grupę, kurios paskirtis yra rūpintis kaimo bendruomenėmis, tad tenai tikrai nupasakos ką ir kaip konkrečiai daryti bei duos vertingų patarimų steigiant kaimo bendruomenę. Sėkmės!

Anželika, 2014-07-03:

Laba diena, yra toks kriterijus paramai gauti(Pareiškėjas turi nustatyto dydžio valdą (nuo 1 iki 3,99 EDV)), todel norečiau paklausti kaip nustatomi valdos EDV?

Atsakymas, 2014-07-14:

Sveiki, EDV buvo taikomas LKP 2007-2013 m. lakotarpiu teikiant paraiškas ES paramai gauti bei apskaičiuojant PSD ir VSD įmokas ūkininkams.

Svarbu tai, kad 2014 m. birželio 23 d. buvo patvirtintas naujas duomuo - Valdos ekonominis dydis (VED), kuris taikytinas ketinantiems teikti paraiškas pagal ES 2014 - 2020 m. programą. Tad nuo šiol ketinant dalyvauti gaunant ES parama, bus skaičiuojamas ūkio VED, o ne EDV.

Čia galite paskaityti plačiau apie EDV apskaičiavimo naujoves.

Bijus, 2014-06-27:

Sveiki. Paveldėjau žemės, viso 3 ha,įregistravau ūkį, ketinu rudenį 0,7 ha užsodinti j. serbentais. Ar galiu tikėtis gauti kokią nors paramą savo ūkio kūrimuisi? Serbentų plotą ateityje planuoju plėsti.

Atsakymas, 2014-07-14:

Sveiki, šiuo metu EK yra išsiųstas KPP 2014-2020 m. projektas, kurio tvirtinimas užtruks. Tikėtis, kad šių metų pabaigoje bus renkamos paraiškos pagal ES paramos priemones, realu, tačiau mažai tikėtina. Kadangi bus finansuojamos nuo paraiškos pateikimo patirtos išlaidos, tai šiuo atveju prarasite galimybę kompensuoti serbentų ploto (0,7 ha) įrengimo išlaidas.

Pagal aprašymą, bus galima pretenduoti į paramą jaunųjų ūkininkų įsikūrimui arba parama smulkiems ūkiams. Vienu atveju, reikės savo prisidėjimo, bei paramos dydis daug didesnis, kitu atveju, kompensuos 100 % patirtas išlaidas, tačiau reikės kuklesnio verslo plano. Belieka laukti rudens ir žinių iš Žemės ūkio ministerijos, kuri sulaukus projekto patvirtinimo, galės planuoti skelbti kvietimus ES paramai gauti.

martynas, 2014-05-21:

Labas.noriu paklausti.
Turiu 1ha zemes seniau ten buwo siltnamiai,noreciau gauti es parama siltnamiu statybai. Ar apsimoka ir ar skiria es parama siais metais. Auginti braskes ar ka kita gal turite pasiulyma.esu jaunas ukininkas turiu 4vaikus reikia kazka daryti su ta zeme.
Aciu uz atsakyma

Atsakymas, 2014-05-25:

Sveiki, sveikintina idėja pradėti žemės ūkio verslą su šiltnamiais. Ateinančiu kaimo plėtros programos 2014 - 2020 m. laikotarpiu priemonėje "Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" prioritetuose planuojama, kad pirmoje vietoje bus gyvulininkystė, mišrūs ūkiai, antroje sodininkystė, daržininkystė, trečioje - paslaugos žemės ūkiui, o paskutinėje - augalininkystė. Tad tokie prioritetai nuteikia džiaugsmingai, galbūt paskatins tokia politika kurti darbo vietas ir nebijos imtis panašių verslų kaip Jūsų idėja.

Renkantis verslo kryptį, siūlyčiau atkreipti dėmesį, atsižvelgti kurioje srityje daugiausiai turite patirties, bus širdžiai mielesnis darbas,kaip bus su produktų realizavimu ir panašiai, ar planuojamas veikla bus šeimos verslas, o gal investicijos bus didesnės ir reikalingi darbuotojai, tad faktorių daug. Nežinau konkrečios Jūsų situacijos, galbūt yra išlikę laistymo įrengimai, tuomet vienareikšmiškai rekomenduočiau nerti į uogininkystės, daržininkystės verslą.

Jauniesiems ūkininkams planuojama 80 % ES paramos intensyvumas, tad pabandyti verta. Jei sunku su pradinėm investicijomis, tuomet būtų verta palaukti paraiškų rinkimų dienos, kadangi išlaidos bus kompensuojamos patirtos tik nuo paramos sutarties pasirašymo sutarties.

Sėkmės pradedant ūkininkautismiley

Ausra, 2014-05-06:

Sveiki. Turiu 1 ha žemės, noriu auginti sliekus arba sraiges Raseinių rajone. Ar tai perspektyvu? Ar galiu registruotis kaip jaunoji ūkininkė ir gauti ES paramą? Kokia dar veikla galima užsiimti tokiame plote? Kur gauti daugiau informacijos? Ačiū

Atsakymas, 2014-05-08:

Sveiki,

kas liečia jaunojo ūkininko ūkio įregistravimą, siūlyčiau palaukti rudens/laikotarpio kol bus aiški nauja ES paramos teikimo tvarka 2015 - 2020 m. ES parama teikiama, pirmą kartą valdoje įsikuriantiems ūkininkams, taigi registruoti jaunojo ūkininko ūkio nėra skubu. Taip pat planuojama, jog jauniesiems ūkininkams bus teikiama papildoma parama deklaruojant pasėlius, t.y. priemoka prie tiesioginių išmokų penkerius metus iš eilės. Didžiausia galima jaunojo ūkininko išmoka – apie 159 Lt/ha papildomai prie tiesioginių išmokų. Jeigu jau šiemet įregistruosit, tad jau metus laiko prarasit teisę į šią gaimybę gauti papildomai paramą.

Kas liečia ūkininkavimo veiklą, tai pirmiausia reiktų pasidaryti dirvožemio tyrimu, pasižiūrėti kas tinkamiausia būtų auginti, nes plotas tikrai mažas, tad sritis viena sodininkystė, braškių, aviečių, šilaguogių, vaiskrūmiai, vaismedžiai, arba kaip minėjot, kad ir sraigių bei sliekų auginimas. Jei panašiomis veiklomis žadat užsiimti, tuomet geriausia kad plotas būtų šalia namų, dėl saugumo ir laiko skyrimo darbui. Pagalvokite ir apie patalpas žiemą, jų šildymą, jei ruošitės auginti sliekus ar sraiges.

Geriausia informacija yra praktika, aplankyti panašius ūkius, dažnai Vietos veiklos grupės, kaimo bendruomenės, ministerija ar kitos įstaigos rengia išvažiuojamuosius vizitus į ūkius ar tiesiog seminarus, tad išgirdus iš pačių ūkininkų atsiliepimus ir sunkumus pasirinkus atitinkamą veiklos kryptį, yra geriausias pasirinkimas sužinoti teisingą ir patikimą informaciją. Dažnai firmos siūlydamos pradėti verslą, pagrąžina situaciją, nors pradžia visą laiką būna sunkesnė.

ILONA VALUCKIENE, 2014-04-24:

sveiki,norejau paklaust,turim 9h zemes norim pradeti auginti mesinius galvijus galovejus,ar galima tiketis jaunojo ukininko isikurimo ES paramos

Atsakymas, 2014-05-05:

Sveiki,

Naujame ES paramos 2014-2020 m. yra numatyta, jog priemonė jaunųjų ūkininkų įsikrimas išliks, tad paraiškos bus renkamos tikrai. Tiesa, naujame laikotarpyje žadama protingesni prioritetai, t.y. pirmenybę daug kur planuojama teikti gyvulininkystei (įskaitant ir ir mėsinių galvijų auginimą), tad didieji augalininkystės ūkiai neturėtų nuskriausti pasirinkusių gyvulininkystės kryptį. Kadangi viskas dar diskusijų lygyje, ES paramos priemonių projektas laukia patvirtinimo EK, tad tikskiai pasakyti kada bus renkamos paraiškos - nėra galimybės. Paskaitykite daugiau apie planuojamą jaunųjų ūkininkų įsikūrimo priemonę 2014 - 2020 m.

Donatas, 2013-01-24:

Sveiki,
noreciau steigti nauja gyvulininkystes uki turiu minciu ir gana nebloga mano manymu plana tik butu klausimas ar imanoma is europos gauti parama?

Atsakymas, 2013-02-10:

Labas, deja šiuo metu ES 2007-2013 m. paramos laikotarpis ir lėšos eina į pabaigą, tad reikėtų palaukti vasaros kada bus žinomos daug maž kokios ES paramos priemonės bus ateinančiame laikotarpyje 2014-2020 metais. Kaip girdėjote iš spaudos ES parama žemės ūkiui naujame laikotarpyje nesumažinta, tad gyvulininkystė bus remiama, gal netgi labiau nei pastaraisiais metais, tiesiog reiktų palaukti, jei domina paramos.

O jei norite steigti ekologinį gyvulininkystės ūkį, tai taipogi reiktų palaukti, nes ŽŪM dirba link ekologinių žemės ūkio taisyklių supraprastinimo, kad kuo daugiau ūkininkų, galėtų ūkininkauti ekologiškai, ir kad kuo mažiau būtų biurokratinių reikalavimų.

Asta, 2013-01-15:

Sveiki,
noriu pasiterauti ar dar yra kazkokia galimybe prasyti paramos stogo dangos keitimui ? Nezinau kodel mano mama nesikreipe,kai vienas kitas kaimynas tai dare..Ji niekada to asbestinio siferio nepasikeis is savo pensijos,o as irgi gala su galu durstau kas menesi:( Skaudu matyti liudna mama kaskart kai aplankau:(
Dekoju uz sugaista laika...
Nuosirdziai,
Asta A.

Atsakymas, 2013-02-07:

Labas, deja šiuo metu galimybės kreiptis paramos asbestinių stogų dangos keitimui nėra. Pasikartosiu, ką esu jau sakęs: visi pinigai skirti asbestinių stogų dangos keitimui nebuvo išnaudoti, tačiau dėl šio mažo pinigų likučio paraiškų rinkimo daryti neapsimoka, nes gana daug kainuoja šios paramos administravimas ir priežiūra. Viskas priklauso nuo ŽŪM požiūrio, ar ji ras papildomą finansavimą iš kitų sričių, kad galėtų paskelbti papildomą paraiškų priėmimą 2013 metais, ar tiesiog tą pinigų likutį perskirstys kitoms aktualioms veiklos sritims remti.

EIMANTAS, 2013-01-10:

Sveiki,mane domina toks klausimas turin iki 10 ha zemes ,kokias zemes ukio sakas galima pletoti kurios yra rememos europos sajungos ,mane domina netrdicinis ukininkavimas ,,gal kas turi kokiu minciu ar patarimu busimam ukinikui;)

Atsakymas, 2013-02-07:

Labas, su 10 ha žemės sklypo plotu manau tinkamiausia kaip ir pats minėjai netradicinis ūkininkavimas arba ekologinis ūkininkavimas. Aišku, čia paviršutiniškas atsakymas, nežinau nei kokia vietovė, nei kokios žemės ūkio sektoriaus šakos dominuoja nei kokie supirkimo punktai,  realizacijos taškai veikia nei kokio tipo ir derlingumo ta žemė yra ir kokios ūkininkavimo šakos tiktų..

Kalbant apie ekologinį ūkininkavimą, tai sričių, kur ūkininauti yra daug, reiktų pasidomėti kokie ekologiški produktai ant bangos, kad nereiktų ūkininkauti vien tik dėl ekologinų išmokų, kas seniau būdavo populiaru. Jei ūkininkavimas būtų pagrindinis darbas, tai manau būtų galima auginti ekologines daržoves, prie kurių aišku reiktų žymiai daugiau darbo, nei kad prie grūdinių kultūrų. Kad šalia tiesioginių išmokų, gauti ekologines išmokas, reikia prisiimti tam tikrus įsipareigojimus vienai kadencijai (5 metai), tad prieš imantis ekologinio ūkininkavimo, būtina apsvarstyti ir išstudijuoti ar tikrai man ši sritis.

Netradicinis ūkininkavimas įvairiose šakose su populiarumo bangomis būna. Vienu metu "ant bangos" buvo sliekų auginimas, biohumuso gaminimas (dabar rinka perpildyta), sraigių auginimas.

O jei norisi išbandyti ką nors naujesnio tai būtų galima bandyti auginti pluoštines kanapes. Pagal ES teisės aktus pluoštinių kanapių auginimas leidžiamas, o Lietuvoje tikėtina, kad Seimas pluoštinių kanapių auginimą įteisins dar šiais metais. Kolkas dar nemokamos tiesioginės išmokos už pluoštinių kanapių auginimą, tačiau vertėtų pasibandyti, pradžiai nedidelį plotą, jei patiks sekančiais metais daugiau. Norinti uždirbti iš kanapių reikėtų ne vien auginti ir parduoti, o daryti uždaro tipo gamybinę grandinę, kuomet užauginama pluoštinė kanapė, iš sėklų spaudžiamas naudingų savybių turintis kanapių aliejus, o pluoštinių kanapių stiebų panaudojimo būdų yra daugybė, ir dauguma pateikti interneti. Geriausia patirtis, kai pamatai pas ūkininką kaip jis verčiasi tuo netradiciniu verslu, tada labai lengva apsispręsti ar nori lysti į tokią ūkininkavimo sritį ar ne, ant popierių daug kas atrodo gražiaismiley

ramune, 2013-01-07:

laba, noreciau paklausti kiek kainuotu verslo liudijimas zemes ukio darbam, ar yra dar kokiu verslo liudijimi susijusiu su zemes ukiu?aciu

Atsakymas, 2013-02-07:

Labas, rekomenduoju perskaityti straipsnį apie pakeitimus verslo liudijimuose nuo 2012 m. sausio 1 d., kuomet buvo panaikintos žemės ūkio veiklai priskiriamos veiklos rūšys, nes pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas gyventojų pajamos iš žemės ūkio veiklos neapmokestinamos, jei gyventojas nėra PVM mokėtojas. Kadangi nuo 2012 metų įgijus PVM mokėtojo statusą, teisės vykdyti veiklą su verslo liudijimu nelieka, todėl iš šio sąrašo buvo išbraukta žemės ūkio paslaugų veikla, gyvulių priežiūros ir šėrimo paslaugų veikla, pynimui skirtų augalų auginimo veikla, žuvų gaudymo verslinės žūklės įrankiais ir jų apdorojimo veikla.

Taip pat jei domina darbas pas ūkininkus, paskaitykite apie paslaugų kvitus žemės ūkiui.

Eglė, 2013-01-03:

Laba diena, norečiau Jusu paklausti esu gavusi 21ha. perleista pagal "ankstyvasis pasitraukimas is žemės ūkio gamybos" ar ira galimybiu gauti parama ukio technikai isigyti?pagal kokia paramos krypti? ir nuo ko viska pradėti, kur kreiptis?

Atsakymas, 2013-02-07:

Labas, žemės ūkio techniką pagal ES paramą galima įsigyti pasinaudojant šiomis priemonėmis: jaunųjų ūkininkų įsikūrimas, pusiau natūrinis ūkininkavimas ir žemės ūkio valdų modernizavimas.

Deja šiuo metu nevyksta nei vienos minėtos priemonės paraiškų rinkimas. Jei Žemės ūkio ministerijai šiais metais leis galimybės ir ji ras finansinių galimybių perskirstyti paramą, tuomet gali būti renkamos paraiškos pagal kažkurią priemonę. Tiesiog reikia sekti ar bus kvietimai.

Aišku, be mano išvardintų priemonių galite pretenduoti gauti tiesiogines išmokas už deklaruotus pasėlius, arba jei domina ekologinis ūkininkavimimas, tuomet papildomai dar gauti išmokas už ekologinį ūkininkavimą. Paskutiniu metu Žemės ūkio ministerija pradėjo akcentuoti, kad didins paramą tie kas užsiima augalininksyte, bet kartu šalia vysto ir gyvulininkystę, tad tokiems ūkiams matoma persperktyva bei didesnė parama.

Siūlyčiau palaukti 2013 vasaros (o gal net anksčiau), kuomet turėtų būti aiškus ateinantis ES paramos finansinis laikotarpis 2014-2020 m. ir tuomet bus galima matyt kurios ūkininkavimo sritys labiau skatinamos bus bei į kur vertą investuoti savo pinigus, žemę ir darbąsmiley

Gintas, 2012-12-10:

sveiki,turiu 3 ha zemes ar gauciau kokia nors parama?

Atsakymas, 2012-12-12:

Sveiki,

trūksta informacijos norint patarti pagal kokią priemonę galite teirautis paramos. Paramos siekimas, kad gauti paramą, nėra geras dalykas, geriau pirmiau pasibandyti atitinkamą veiklą be paramos ir įsipareigojimų bei pasižiūrėti kaip sekasi veikla, o tada ir apie paramą galima galvoti. Siūlyčiau užsipildyti  E.paramos vedlį, kad sužinoti į kokias ES paramos priemones galite pretenduoti.

Gedrima, 2012-12-03:

sveiki,sūnus nori registruotis ūkininku ir gauti paramą. mano sūnui 25 metai jau antri metai gyvena pas savo senelį ūkininką ,kuris turi 3,5 ha seno ir 5 ha 4 metu su EP sodinto miško 14,5 ha žemes .sūnus jau turi pažyma,kad isklause kursą ,augina sraiges 5000 vnt. patalpoje ,vištas kalakutus .šienauja su savo technika,padeda prižiūrėti senelio bites.ūkyje nera galviju.dirbama žemė 10 ha išnuomuota.senelis 88 metu,parmos jau negauna kad atsisako ūkininkavimo, bet gali isnuomuoti 5ha zemes,pagal turima zemes plota koki pasirinkti ūkininkavimo būdą ir gauti paramą ir ar dar galime gauti ta paramą 2013 metais?

Atsakymas, 2012-12-07:

Sveiki, džiugu, kad sūnus domisi ir išbando įvairias ūkio sritis. Šiuo metu galima rasti tik 2012 metų paraiškų rinkimo ES paramai gauti grafiką. Jūsų sūnui aktualių ES paramos priemonių lėšos eina į pabaigą, tad 2013 metais bus matyti ar Žemės ūkio ministerija bandys ieškoti papildomų lėšų sūnui aktualioms paramos priemonėms. Taip pat galėčiau paminėti, kad priešaky naujas ES paramo finansinis laikotarpis 2014 - 2020, kuriame tikėkimės bus labiau atsižvelgta į smulkiuosius ūkininkus ir ES paramos priemonės labiau skatins kurtis smulkiuosius ūkius, o ne stambius ūkius.

Regina Jurgaitienė, 2012-11-24:

Kaimas buvo paverstas sodininkų bendrija. Ne sodininkų bendrijos narių- vietinių gyventojų sodybų yra 7 yra ir sodininkų bendrijų narių, pastoviai gyvenančių yra 10. Visa teritorija turi kaimo statusą.
Norėtume kurti kaimo bendruomenę.
Kaip suderinti šiuos du statusus:
Sodininkų bendrija ir Kaimo bendruomenė.

Atsakymas, 2012-12-07:

Sveiki,

gana specifinis klausimas, tačiau internete galima rasti panašių situacijų, siūlau paskaityti, kaip sodininkų bendrija tapo kaimu ir susisiekti šiuo numeriu () dėl platesnės informacijos, pliusių ir minusų dėl sodų bendrijos ir kaimo bendruomenės.

Alfredas Vorošilka, 2012-11-19:

Laba diena, norejau jusu paklausti, kokios yra salygos gauti ES parama naujam ukiui steigti? Kur reikia kreptis? Kokie yra reikalavimai ir t.t. Jei butu galima atsiuskite nuoroda, kur yra viskas parasyta, arba jei galetumete aprasykite.

Atsakymas, 2012-12-07:

Sveiki,

pagal kokią priemonę galima kreiptis ES paramos galima lengvai sužinoti apsilankius portale paramakaimui.lt, skiltyje E.Vedlys. Nurodžius atitinkamus duomenis apie pareiškėją, galite matyt pagal kokią priemonę galite pretenduoti į ES paramą.

Rynaldas, 2012-11-08:

Laba diena, noriu pasiteirauti ar dar vyksta ES parama asbestinių stogų keitimui?
Namas kur keičiamas stogas būtų kaimo vietovėje. Šiuo metų mokausi aplinkos apsauga ir esu susipažinęs su asbestinių stogų keitimu. Noriu paklausti ar perkant stogo danga iš prekybos centro "Senukų" atitiktų reikalavimus mokant pavedimu ir su yrodymais?
Ar stogo keitiui būtina samdyti įmonę, kuri atliktų darbus?
Ar pačiam pakeisti stogo danga galima? taip būtų sutaupomi pinigėliai ES paramos. Perkamos prekės būtų stogo danga ir su ja susijusios medžiagos.(skardos lapai stogui, tvirtinimo priemonės ir lietaus nutekėjimo skardos).
Namas nėra didelis tai suma ir nebūtų didelė jaigu pats darbus pasidaryčiau. Kainuotų tik medžiagos.

Atsakymas, 2012-11-13:

Sveiki,

Kas liečias  priemonės Asbestinių stogų dangos keitimas reikalavimu, tai kaip ir minėjote prekes būtina įsigyti tik per finansines institucijas, t.y. banko pavedimu, o ne atsiskaitant grynais. Stogo keitimo darbai pagal šią priemonę nėra remiami, tad kiekvieno pareiškėjo reikalas kaip jis tą stogą dengs, ar pats, ar samdys firmą, kuri stogus dengia.

Deja, bet araiškų priėmimas baigėsi 2012-03-30, žvelgiant į statistiką šiai veiklai remti buvo skirta 60 mln. Lt, o sulaukta 8039 paraiškų už 50,4 mln. Lt. Kaip matote visi pinigai dar neišnaudoti, tačiau dėl šio mažo pinigų likučio paraiškų rinkimo daryti neapsimoka, nes gana daug kainuoja šios paramos administravimas ir priežiūra. Tad manau viskas priklauso nuo ministerijos požiūrio, ar ji sugebės rasti būdą ir papildomą finansavimą iš kitų sričių, kad galėtų paskelbti papildomą paraiškų priėmimą kitais metais, ar tiesiog tą pinigų likutį perskirstys kitoms veikloms remti.

Mantas, 2012-10-27:

Laba diena norejau pasiteirauti ar galima butu gauti europos parama, jei isigijau skypa su pastatu 0,64 ha zemes ar galima gauti parama kaimo turizmui. ESu kaimo gyventojas, ukis neiregistruotas.

Atsakymas, 2012-11-07:

Sveiki,

galite kreiptis paramos pagal priemonę "Kaimo turizmo veiklos skatinimas". Siūlyčiau kreiptis į savo gyvenamosios vietovės Vietos veiklos grupę, kuri turėtų Jus informuoti apie šios priemonės kvietimą teikti paraišks bei kitus aktualius dalykus.

Virginijus, 2012-10-14:

Laba diena,
siais metais gavau ukininko pazimejima,pradejau zemes ukio veikla turiu 3h nuomojamos zemes.Noriu plestis. Ka galiu gauti, kokiu paramu,kas gali padeti visais klausimais? gal kas individualiai sutiktu,uz atlygi?

Atsakymas, 2012-11-07:

Sveiki,

reikėtų smulkesnės info,  tad šiuo atveju galiu nukreipti į puslapį, kuriame nurodę tam tikrus kriterijus, galėsite sužinoti į kokią paramos priemonę galite pretenduoti bei smulkiau sužinoti apie paramos priemonės keliamus reikalavimus:

miroslav, 2012-10-10:

laba diena, deklaruoju apie 20 ha ar galiu gauti parama naujaj tehnikai.

Atsakymas, 2012-11-07:

Sveiki,

šiais metais jau nebus vykdomas paraiškų rinkimas paramai gauti, sekite informaciją dėl kitų metų paramos galimybių. Paraiškų rinkimų grafikas galite rasti čia >>>

vaida..., 2012-10-05:

sveiki,
turiu dideli nora sukurti kaimo bendruomenu bet sunku kai nera patirties ir zmones nelabai sypsosi, nes gyvenimas kaikuriu nelepina...bet vistiek nusprendziau pabandyti tik vat reikia pagalbos kaime yra apie 500gyventoju mes randames klaipedos rajone pėžaičiu kaime...noriu papuosti kaima, suburti jaunima, irengti mamos su vaikais aikstele zaidimu, atkurti stadijona ir dar daug mazu darbeliu..
pagarbiai vaida lauksiu atsakymo...
aciu

Atsakymas, 2012-11-07:

Labas,

daugelio Lietuvos rajonų savivaldybių kompensuoja nevyriausybinių organizacijų (kaimo bendruomenių) steigimo išlaidas, tad turėtumėte kreiptis į Klaipėdos rajono savivaldybę ir susižinoti ar tokia parama galiotų Jums įsteigus kaimo benduomenę.

Kaimo bendruomenės veikia principu iš apačios į viršų, tad labai gerai, kad patys gyventojai patys nori organizuoti kaimo bendruomenės steigimą. Pradinis žingsnelis būtų suburti iniciatyvinę kaimo žmonių grupę, kurie turi idėją ir norą įsteigti kaimo bendruomenę.

Steigiant kaimo bendruomenę, reikia parengti steigimo dokumentus: steigimo sutartį, kurią pasirašo visi steigėjai, kaimo bendruomenės įstatus.

Tada sušaukiate kaimo bendruomenės steigiamąjį susirinkimą, kurio metu patvirtinate kaimo bendruonės įstatus, suteikiate įgaliojimus, kam pasirašyti įstatus bei kas atstovaus ją iki įregistravimo, išsirenkate bendruomenės pirmininką, tarybą bei numatote koks bus narių stojamasis bei nario mokestis. Čia gana aptakiai parašiau, patarčiau kreiptis į savo vietovės verslo informacijos centrą, kuris paaiškins detaliai kokia tvarka steigti reikia asociaciją (kaimo bendruomenę) ir manau susitarsit dėl steigimo dokumentų parengimo.

Dėl vaikų žaidimo aikštelės įrengimo ar viešosios infrastruktūros sutvarkymo, tai sukūrus kaimo bendruomenę geriausia kreiptis į savo rajono vietos veiklos grupę, kuri suteiks informaciją kada planuojama rinkti paraiškas viešąjai infrastruktūrai modernizuoti. Taip pat jei bus skirta papildomų lėšų, kitais metais bendruomenė galės pretenduoti į Lietuvos kaimo tinklo ir valstybės paramą kaimo bendruomenių veiklai remti. Labai svarbu, kad patys žmonės prisidėtų prie bendruomenės tikslų įgyvendinimo, įvairių fondų parama kaimo bendruomenės yra tik dalis to, ką gali nuveikti patys kaimo gyventojai, jei jie yra bendruomeniški. Sėkmės bendruomenės kūrimesmiley

aurimas, 2012-10-02:

pas ka kreiptis del jaunojo ukininko pradzios noreciau pradet ukininkaut. esu panevezietis

Atsakymas, 2012-10-09:

Būtų gerai, jei plačiau aprašytum ,kas per situacija, kokioj srityje nori ūkininkauti. Gal pati pradžia būtų paskaičius šį straipsnį: Pradėjimas ūkininkauti

O dėl paramos jaunajam ūkininkui, tai kaip žinia priemonė Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas baigėsi, belieka tikėtis naujų paramos formų norintiems pradėti ūkininkauti. Taip pat ne už kalnų naujas Es paramos laikotarpis 2014-2020, kuriame jaunieji ūkininkai turėtų būti laikomi prioritetu.

Audrius, 2012-09-27:

labas,norejau paklausti,ar yra skiriama valstybes parama statyti vistu ferama?arba suzinoti dagiau apie tai?

Atsakymas, 2012-10-09:

Labas,

mano žiniomis vištų fermų statybai tokios kaip valstybės paramos nėra, tiktai ES parama.

Anzelmas, 2012-07-27:

2012 m galima įteisinti anksčiau pastatytus pastatus, turiu pasistatęs garažą 8x18, vienkemyje, kaip galima tai padaryti ar tai labai sudėtinga ir ilgai trunkanti procedūra
iš anksto dėkoju

Atsakymas, 2012-10-09:

Teisingai, 2012 metais dar galima įteisinti nelegaliai pastatytus pastatus.  Tad įteisinant nelegaliai pastatytą pastatą pirmiausia vis tiek reikės gauti statino statybai reikalingus dokumentus, kurie numatyti teisės aktais.

Norint įteisinti savavališkas statybas, reikėtų pirmiausia kreiptis į savo savivaldybės urbanistikos skyrių, turint šiuos dokumentus: žemės sklypo ribų planą, žemės nuosavybės dokumentus, statinių kadastrinių matavimų bylą su esamais ir norimais (pageidautina)  įteisinti statiniais. Peržiūrėją dokumentus, jie turėtų informuoti per kiek laiko ir kokios galimybės yra įteisinti savavališkai pastatytą pastatą.

Taip pat svarbu paminėti, kad nuo 2012 m sausio 1 d. nebebus galimybės savavališką statybą įteisinti palankesnėmis sąlygomis kokios dabar galioja - teks mokėti valstybei įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, kurios dydis priklauso nuo savavališkai atliktų darbų masto:

1. Įmoką už savavališkos statybos įteisinimą (toliau – įmoka) moka statytojai (užsakovai), statinių (jų dalių) savininkai, valdytojai, naudotojai, žemės sklypų (jų dalių) savininkai, valdytojai, naudotojai, įgyvendinantys šio Įstatymo numatytą galimybę gauti statybą leidžiantį dokumentą savavališkos statybos atveju.

2. Įmokos dydis kinta priklausomai nuo savavališkai atliktų statybos darbų, įskaitant panaudotus statybos produktus, sąnaudų vertės, tačiau įmoka negali būti mažesnė kaip 300 litų ir didesnė kaip 500 000 litų. Įmokos dydis apskaičiuojamas pagal formulę Į = V2/1 mln. Lt, čia:

1) Į – įmokos dydis;

2) V – sąnaudų vertė.

3. Sąnaudų vertė nustatoma atliekant statinio ar statinio projekto ekspertizę pagal statybos darbų įkainius ir statybos produktų kainas savavališkos statybos akto surašymo metu.“

Įmoka už savavališkos statybos įteisinimą turės būti sumokama statybą leidžiančio dokumento gavimo atveju. Pavyzdys: tarkim jog atliktų statybos darbų sąnaudų vertė lygi 100 000 tūkst. Lt, tai pagal nurodytą formulę apskaičiuotos įmokos už savavališkos statybos įteisinimą dydis sudarytų 10 000 Lt.
 

 

Arūnas, 2012-07-11:

Kada bus žinomos kaimo bendruomenės, kurioms skiriama valstybės parama? Kur galima rasti šią inormaciją?

Atsakymas, 2012-07-12:

Informacija apie skiriamą valstybės paramą kaimo bendruomenėms šiais metais turėtų pasirodyti netrukus, kai tik ministras patvirtins sąrašą ir išleis įsakymą šiam dalykui. O informaciją bus galima rasto tinklalapyje www.zum.lt, tad sekite informaciją.

laisva, 2012-03-14:

Laba diena,ar galima tiketis ES paramos kuriant vaiku darzeli kaime

Atsakymas, 2012-03-16:

Labas rytas,

Vaikų darželio steigimas kaime arba vaikų dienos priežiūros veikla gali būti remiamos pagal priemonę "Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos". Šiuo atveju paslaugas teikti turi privatūs juridiniai asmenys. Šios priemonės paraiškų rinkimas šiais metais numatytas nuo 2012-04-02 iki 2012-05-31. Deja paskelbtos yra tik praėjusių metų priemonės įgyvendinimo taisyklės.

Manau dar galima bandyti eiti per paramą kaimo bendruomenėms, jei dar jūsų rajone neišnaudotos lėšos, tačiau su darbuotojų etatais reiktų rasti išeitį, kad kas apsiimtų ta veikla.

Rugile, 2012-03-06:

Laba. Gal zinote kiek kaune kainuotų bilietas uz vieta savo dirbinius pardavineti?

Atsakymas, 2012-03-10:

Labas, Jei omeny turit Kaziuko mugę, kuri šiomis dienomis vyksta, tai dėl kainų ir leidimų reikėjo kreiptis šiais kontaktais: , , , el.paštas:

Dėl prekybos ne Kaziuko mugėje, bet dėl prekybos Kaune tai verta pasiskaityti apie verslo liudijimų 2012 metų pakeitimus. Jei žinočiau konkrečiai kokie dirbiniai būtų pardavinėjami, ir ar juos gaminsite pati ar perparduosite, būtų galima pasakyti kiek kainuoja verslo liudijimas. O verslo liudijimų prekybai Kaune kainas ir lengvatas galite rasti Kauno savivaldybės tinklalapio skiltyje Verslininkams arba tiesiog kreipkitės į Kauno miesto savivaldybę dėl savos produkcijos pardavinėjimo, galbūt atitinkate nustatytus kriterijus ir gausite lengvatą verslo liudijimui įsigyti.

Audrius, 2012-02-19:

Sveiki, esame uždara akcinė bendrovė, kaimo vietovėje gaminanti biohumusą ir kompostuojanti organines atliekas. Ar galime pretenduoti į ES paramą?

Atsakymas, 2012-02-21:

Sveiki,

šiais metais ŽŪM nenumato rinkti paraiškų pagal priemonę "Parama verslo kūrimui ir plėtrai".  Pagal šią priemonę, paramos galėdavo kreiptis įmonės, veikiančios kaime arba planuojantys pradėti verslą.

Pagal praėjusių metų (2011 m.) taisykles, artimiausia remiama veikla būvo tik ši:

  • Nepavojingų atliekų šalinimas, kai gaminamas kompostas, pakaitinis kuras (skystas ar dujinis kuras, gaminamas iš biomasės), biodujos, pelenai arba kiti šalutiniai produktai paskesniam panaudojimui, taip pat šiaudų, šieno atliekų šalinimas, kai iš mišinio, kurio viena iš sudedamųjų dalių yra šiaudai, šienas, žolė ar kitos medžiagos, gaminamas pakaitinis kuras (granulės).

Taip pat dar nežinia, koks bus tolimesnis priemonės "Parama verslo kūrimui ir plėtrai" įgyvendinimas 2013 metais, ar bus skirta lėšų šiai priemonei.

Žygimantas, 2012-02-10:

Laba diena. Norėjau pasiteirauti vienu klausimu.Turime 15ha. mišrų ūkį, o ūkis yra ant mano močiutės vardo. Kadangi močiutei jau virš 70 metų, norėčiau persirašyti ūkį savo vardu. Esu girdėjęs, kad atsisakius ūkio ir perleidus jį kitam asmeniui gaunamos tam tikros vadinamos išeitinės (pinigų suma tam tikra) tad kokių dokumentų reikėtų norint visa tai susitvarkyti ir gauti tą išeitinę kompensaciją?

Atsakymas, 2012-02-13:

Sveiki,

Teisingai girdėjote apie paramą pasitraukiant iš žemės ūkio veiklos. ES parama tokiam dalykui teikiama pagal priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš žemės ūkio gamybos“.

Perleisti ūkį ir už tai gauti kompensacijas gali ūkininkai, kurie yra ne jaunesni kaip 55 metų amžiaus, tačiau dar nesulaukę nustatyto pensinio amžiaus, nurodyto Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimų pensijų įstatyme. Amžiaus kriterijų žemdirbiai turi atitikti paraiškos pateikimo dieną.

Į paramą pretenduoti vyresnio amžiaus ūkininkai gali tik tada, jeigu žemės ūkio veikla užsiėmė ne trumpiau kaip pastaruosius 10 metų ir ne mažesniame kaip 1 hektaro žemės ūkio naudmenų plote. Pareiškėjai nuo 2004 m. taip pat turi būti deklaravę žemės ūkio naudmenis ir užregistravę turimus gyvulius.  Iki paraiškos pateikimo dienos Žemės ūkio ir kaimo verslo registre turi būti užregistruotos ir valdos, o jų valdytoju turi būti nurodytas pats pareiškėjas.

Deja, pagal dabar galiojančias šios priemonės paramos taisykles, ES parama pasitraukusiems iš prekinės žemės ūkio gamybos mokama asmenims iki 70 metų. Tad šiuo atveju Jūsų močiutė nėra tinkama gauti paramą, nes jos amžiaus kriterijus yra virš 70 metų.

Nepamirškite, jog jei norite pradėti ūkininkauti ir gauti paramą ūkio plėtrai, galite kreiptis ES paramos pagal kitas KPP 2007-2013 metų priemones - tai Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas ar Pusiau natūrinis ūkininkavimas.

Jaunasis ūkininkas, 2012-02-09:

Sveiki.
Ar sraigių auginimui būtų galima tikėtis ES paramos? (kiek žinau "jaunūjų ūkininkų įsikūrimo" parama pristabdyta iki 2014)

Atsakymas, 2012-02-10:

Sveiki,

Šiuo metu Žemės ūkio ministerija rengia naujas taisykles „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimo“ priemonei įgyvendinti. Tikimasi jau kovą socialinius partnerius pakviesti į diskusiją apie prioritetus jauniesiems ūkininkams, pagal kuriuos bus skiriami likę 6 mln. Lt paramos. Paraiškų rinkimas pagal šią priemonę numatytas šių metų 2012 metų birželio-liepos mėnesiais.

ES paramos sraigių auginimui galima kreiptis pagal priemones„Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas”, „Pusiau natūrinių restruktūrizuojamų ūkių rėmimas“ bei  „Žemės ūkio valdų modernizavimas” antrąją ir trečiąją veiklos sritis.

Jei neturite patirties sraigių auginime, siūlyčiau vienus metus užsiauginti nedidelę bandą sraigių, o tik po to kreiptis ES paramos pagal kurią nors ES paramos priemonę, paminėtą aukščiau.

Taip pat derėtų nepamiršti, kad pagal priemonę Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas, parama skiriama pagal žemės ūkio naudmenų plotą.  O auginant sraiges atvirtoje vietoje yra daug rizikos, mano nuomone, geriau auginti patalpų viduje. Vienas iš tinkamų variantų būtų kreiptis paramos pagal priemonę  „Pusiau natūrinių restruktūrizuojamų ūkių rėmimas“. Pagal šią priemonę ES paramos bus galima kreiptis rugpjūčio - rugsėjo mėnesiais.

Jonas, 2012-02-06:

Sveiki, norėjau pasiteirauti apie elektrošoko lazdeles gyvulių varymui ir pan.. Turime galimybe pagaminti panašių ar dar geresnių parametrų tokį įtaisą ar Lietuvoje naudojami tokie įrenginiai, ar jūsų manymu tai būtų perspektyvu?

Atsakymas, 2012-02-13:

Sveiki. Į šį klausimą konkrečiai ką nors patarti ar atsakyti nepavyks. Manau būtų geriau kreiptis į galvijų augintojų asociacijas ir jų pasiteirauti. Jos vienija augintojus, rengia susitikimus su jais, tad manau šią padėtį daug geriau išmano ir žino pačių augintojų poreikius. Kiek žiūrėjau užsienio šalių interneto parduotuvėse tai tokį dalyką gan sunku rasti. Tiksliai nežinau ,bet jas muitinė berods draudžia siųstis iš kitų šalių, kaip ir visus kitus pavojingus dalykus bei įrankius. Asmeniškai, Lietuvoje manau toks dalykas reikalingas, tik kaip visada reiktų išsitirti rinką..

Vladas, 2012-02-02:

Sveiki, turiu įsigijęs nedidelį pastatą (buvusi pieninė) turiu planų rekonstruoti šį pastatą į viešą pirtį( gyvenvietė apie 900 gyventojų).Norėsi sužinoti ar galiu pretenduoti į ES paramą šiam projektui įgyvendinti?

Atsakymas, 2012-02-08:

Labas,

Nepaminėjai, bet tikriausiai esi įregistravęs ūkininko ūkį. Jei taip, tuomet paramos galėtum kreiptis pagal priemonę "Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos".  Paraiškos paramai gauti bus renkamaos balandžio-gegužės mėnesiais, o šiai priemonei skiriama per 24 mln. Lt. Vienas iš reikalavimų yra parengti verslo planą.

Pagal priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ 2012 m. paraiškos renkamos nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d.

O jei nesi įregistravęs ūkininko ūkio, ir esi kaimo gyventojas, tuomet dar vienas variantas kreiptis ES paramos pagal priemonę buvo "Parama verslo kūrimui ir plėtrai". Tačiau šių metų ŽŪM planuose paraiškos pagal šią priemonę nebus renkamos. O dėl ateities planų reiktų teirautos pačios ministerijos.

Taip pat gana daug reikalavimų yra taikomi įrengiant ir eksplotuojant viešąją pirtį. Ir jei neklystu, pirtčių įrengimas nėra remiama veikla pagal ŽŪM.

gytis, 2012-01-19:

sveiki.Man 19 metu,noriu pradeti ukininkauti.Kiek reikia tureti ha nuosavos zemes,mane domintu auginti silauoges.Nuo ko man reiketu pradeti ar as gauciau kokia nors parama turiu paveldejas 3 ha dirbamos zemes ir 7 ha misko,aciu isanksto uz atsakyma

Atsakymas, 2012-02-08:

Labas,

Kaip suprantu dar nesi Jaunasis ūkininkas. Šiais metais parama Jaunųjų ūkininkų įsikūrimui bus teikiama, tačiau palyginus su ankstesniu laikotarpiu labai nedaug pinigų likę šiai priemonei. Kvietimus teikti paraiškas gali rasti kvietimų teikti paraiškas ES paramai gauti kalendoriuje.

Kuriant gyvulininkystės, augalininkystės arba mišrų ūkį už 1 ha žemės ūkio naudmenų (ŽŪN) skiriama 3452 Lt. Kuriant specializuotą ūkį, kai jame ne mažiau kaip 40 proc. naudmenų ir yra užsiimama specializuota veikla – daržininkystės, uogininkystės, vaistinės žolininkystės, gėlininkystės, sodininkystės, už 1 ha skiriama 6906 Lt. Bendra paramos suma negali viršyti 138112 Lt. Teikiant paraišką pagal šią priemonę, kai kompensuojamos palūkanos, bendra paramos suma neturi viršyti 241696 Lt. Paramos dydis projektui priklauso nuo naudojamo ŽŪN ploto ir tinkamų finansuoti išlaidų be PVM. Naudmenų plotas nustatomas pagal VĮ Registrų centro nekilnojamo turto registro duomenis. Kurdamas gyvulininkystės, augalininkystės arba mišrų ūkį pareiškėjas nuosavybės teise turi valdyti ne mažesnį kaip 12 ha ŽŪN plotą. Per penkerių metų nuo paramos paraiškos pateikimo laikotarpį reikia įsipareigoti išplėsti savo valdą iki ne mažesnio kaip 20 ha nuosavybės teise priklausančio ŽŪN ploto. Kuriant daržininkystės, uogininkystės, vaistinės žolininkystės, gėlininkystės ūkį – ne mažesnį kaip 4 ha plotą, o kuriant sodininkystės ūkį – ne mažesnį kaip 8 ha ŽŪN plotą.

Taip pat siūlau paskaityti apie priemonę "Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas", kur rasi daugelį atsakymų į savo klausimus, planuojant teikti paraišką ES paramai gauti.

Taip pat jei esi paveldėjąs mišką, tuomet pasidomėk apie galimybę kreiptis paramos pagal šias priemones.

Jei šiame ES paramo etape (KPP 2007 - 2013) nespėsi pateikti paraiškos ar dėl didelio pareiškėjų skaičiaus negausi paramos, manau bus galimybė sekančiame ES paramos etape tai padaryti. ŽŪM ministerija manau suprato, kad padarė klaidą kelerius metus iš eilės prioritetą skirdama stambiems ūkiams. Vienoje iš BŽŪP po 2013 metų konferencijos metu žemės ūkio ministras K. Starkevičius akcentavo, kad ŽŪM artimiausius metus ir sekančiame ES paramos (2014 - 2020) etape, prioritetą turėtų skirti jauniesiems ūkininkams ir šeimos ūkių kūrimui. Tad reikia tikėtis geriausio, kad nebus užmiršti smulkūs, specializuoti ir gaminantys konkurencingą produkciją jaunieji ūkininkai. Audrius

Albinas, 2012-01-12:

laba diena ūkininkauju noriu dukra padaryti jauna ūkininkę kad pretenduotu i parama kokie yra reikalavimai iš jos pusės kiek turi turėti žemės pradžiai ačiu

Atsakymas, 2012-01-12:

Sveikas,

2012 metais paraiškos ES paramai gauti pagal priemonę Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas bus renkamos nuo 2012-06-01 iki 2012-07-31.

Reikalavimai šiuo metu tokie, kad pretenduojantis asmuo pretenduojantis tapti jaunuoju ūkininku, turi būti ne jaunesnis nei 18 ir ne vyresnis nei 40 metų. Jei jaunojo ūkininko vardu jau yra įkurtas ūkis, jis turi būti įregistruotas ne anksčiau kaip prieš 2 metus.

Deja, ES parama jauniesiems ūkininkams šiais metais nieko gero nežada, šiai priemonei telikę tik 5 mln. litų, o norinčių tapti jaunuoju ūkininku bus labai daug, atsižvelgiant į 2010 metus . Taip pat dar gali būti pakeitimų iš ŽŪM pusės, lėšos tarp priemonių gali būti perstumdomos ir gali būti Jauniesiems ūkininkams skirta daugiau, tačiau nevertėtų pamiršti, kad 2012 metai turėtų būti paskutinis šansas gauti ES parama iš šio KPP 2007-2013 m. finansinio laikotarpio.

Paramos dydis jaunajam ūkininkui skaičiuojamas atsižvelgiant į besikuriančiojo ūkininko žemės ūkio naudmenų plotą ir tinkamas finansuoti išlaidas be PVM. Didžiausia paramos suma jaunajam ūkininkui negali viršyti 138 112 Lt. 6906 Lt parama 1 ha žemės ūkio naudmenų skiriama tik už specializuota produkcija užsodintą ir (arba) per 2 metus po paramos paraiškos teikimo planuojamą užsodinti plotą, o už kitas žemės ūkio naudmenas, kur nebus auginama specializuota produkcija, skiriama 3452 Lt už 1 ha žemės ūkio naudmenų.

Tad 2012 metais teikiant paraišką pagal priemonę Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas, reikėtų atsižvelgti pirmumo kriterijus, pagal kuriuos buvo atrenkami tinkami projektai 2010 (šių metų dar nėra paskelbta):

  • Perimama valda iš ūkininko, kuris pasinaudoja parama ankstyvam pasitraukimui iš žemės ūkio.
  • Pareiškėjas kuo ilgiau turi būti registruotas ir gyvenantis kaimo vietovėje.
  • Turėti aukštąjį žemės ūkio srities išsilavinimą ir kiti sekantys prioritetai.

Į paramą jaunųjų ūkininkų įsikūrimui galima pretenduoti jeigu:

  • esate jaunesnis kaip 40 metų;
  • pirmą kartą kuriatės kaip žemės ūkio valdos ir ūkio valdytojas savo vardu;
  • esate įregistravęs žemės ūkio valdą ir ūkį teisės aktų nustatyta tvarka ne anksčiau kaip prieš 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo;
  • turite pakankamai reikalingų profesinių įgūdžių ir kompetencijos;
  • tvarkote arba įsipareigojate nuo paramos paraiškos pateikimo dienos tvarkyti buhalterinę apskaitą pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus;
  • kuriant gyvulininkystės, augalininkystės arba mišrų ūkį, nuosavybės teise valdote ne mažesnį kaip 12 ha, kuriant daržininkystės, uogininkystės, vaistažolininkystės, gėlininkystės ūkį  - 4 ha, kuriant  sodininkystės ūkį - ne mažesnį kaip ŽŪN plotą*;
  • yra sudarytos žemės valdymo sutartys ir užtikrinamas nepertraukiamas naudojimasis ja visu projekto įgyvendinimo ir projekto kontrolės laikotarpiu (jei dalis valdos kuriama nuomojamoje žemėje ar kitais pagrindais valdomoje žemėje);

Naujame ES paramos 2014 - 2020 m. etape yra sutarta prioritetą teikti ūkininkaujančiam jaunimui, taip siekiant kuo daugiau jaunimo pritraukti į kaimą. Naujo etapo ES paramos priemonės dar tik planuojamos, tad anksti spręsti kiek ir kaip bus remiami jaunieji ūkininkai po 2014 metų. Dėl įdomumo, siūlau paskaityti ŽŪM vertinimą dėl BŽŪP po 2013 metų.

Bendrosios žemės ūkio politikos reforma po 2013 metų numato paramą veiklą pradedantiems jauniesiems ūkininkams pirmuosius 5 metus, ūkininkams iki 40 metų amžiaus. Tad bus naujas ES paramos etapas ir naujos galimybės.

Dėl lėšų trūkumo, šiais metais paramos jauniesiems ūkininkams taisyklės tikriausiai bus koreguojamos ir kai kurie vertinimo kriterijai pakeisti.

Taip pat neaiškų kokie bus taikomi reikalavimai Jaunųjų ūkininkų paramai gauti po 2013 metų, gali būti, kad vienas iš pirmumo kriterijų bus teikiamas pareiškėjams, kurie nėra pasinaudoję ES parama iš KPP 2007 - 2013 m. paramos.

Paramos gairės naujam paramos etapui dar tik formuojamos, tad nežinia kokios bus taisyklės ir reikalavimai pareiškėjų grupėms.

Mano nuomone, jei galimybės ir pirmumo kriterijai labai gerai atitiks 2012 metų paramos Jauniesiems ūkininkams taisykles, reikėtų bandyti teikti paraišką. Priešingu atveju, derėtų kaupti resursus ant savęs iki sekančio paramos etapo ir leisti dukrai tapti jaunąja ūkininke. Kaip ir minėjau, optimistiškas sakinys: naujas paramos etapas - naujos galimybės! Audrius

Vytautas, 2011-12-09:

Laba diena. Gyvenu kauno raj. turiu žemės, bet per mažai kad rimtai ūkininkauti. Turiu šeima ir 2 mažas paneles, ir yra bėda nes nepriima į darželį nes vietu kaip žinia nėra, eileje 26 ir t.t.. sakau gal savo įsteigti kaip VšĮ. kur galima būtų užsiimti ugdymu vaikų. jei prie to pačio gretimais nedidelę sale tai vakarais kaip ir jaunimo susibėgimo vieta užsiemimams užklasine veikla, ar tais šokių ar tais dainavimų ar tais grojimo būrelių, čia jau grafiko reikalas. Kadangi dirbu ižinierium projektavime ir labai domiuosi energijos atsinaujinančiais šaltiniais manau būtų galima labai konkurencingą mažai energijos naudojantį pastą įrengti kas leistų sutaupyti ateityje (saules kolektoriai su geoterminiu ir t.t. Žodžiu ar yra kokia nors parama kuria galima būtų pasinaudoti, kadangi biudžetas ribotas. Beto kokios paskirties reikalinga tokiems pastatams statyti namų valda ar komercinė? P.S. tai priklausytų nuo nekilnojamo turto išsipardavimo. Pritaikymas senų pastatų šiai sričiai nedomina kadangi tai brangiau ir neracionaliau bet kokiu atveju, nors neatmestinas ir toks variantas. Kur kreiptis ir nuo ko pradeti jei tai realu.

Atsakymas, 2012-01-11:

Sveikas Vytautai,

Gana įdomi ir novatoriška tavo idėja. Palaikau idėją, kad reikia statyt naujus pastatus, o ne kišti pinigus į senus, ir juos trumpam prikelti naujam gyvenimui.

Paminėsiu kelis man žinomus būdus, kuriais galima užsiimti vaikų ugdymu.

Gana naujas modelis - tai universalių daugiafunkcinių centrų steigimas miesto ir kaimo vietovėse. Plačiau apie galimus steigimo kaštus, UDC veiklas, galimas UDC vidinių erdvių vizualizacijas gali sužinoti apsilankęs minėtoje nuorodoje. UDC finansuojamas pagal 2007–2013 metų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos 2 prioriteto „Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas: sveikatos, švietimo ir socialinė infrastruktūra“ įgyvendinimo priemonę  „Universalių daugiafunkcių centrų kaimo vietovėse steigimas“. Įdomumui tyrimas apie UDC. Deja pareiškėjai šiuo atveju gali būti tik savivaldybės, nebent iniciatorius tokio dalyko. Plačiau apie  . Kai kuriuose rajonuose yra pastebimas toks dalykas, kaip darželių pertvarkymas į UDC, kuriuose ne vien vaikai, bet ir kaimo žmonės galėtų naudotis įvairiomis paslaugomis (bendruomenės veiklos vykdymas, laisvalaikio praleidimas, pamokų ruošimas, vieša biblioteka, viešas interneto prieigos centras, konferencijos, mokymai, susitikimai, chorai ir panašiai).

Daugiafunkciniai centrai gali būti steigiami kaimo gyvenamosiose vietovėse, kuriose gyvena ne daugiau kaip 1000 gyventojų. Privalomi reikalavimai projektui: turi vykdyti ikimokyklinio ir (arba) priešmokyklinio ugdymo, vaikų ir (arba) suaugusiųjų neformaliojo švietimo programas. Švietimo veikla turi sudaryti ne mažiau kaip 60 procentų visos centro vykdomos veiklos. Po dvejų metų centras turi tapti biudžetine įstaiga ir ne trumpiau kaip 5 metus vykdyti veiklą. 15 procentų visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų turi padengti pareiškėjas.

Sekantis būdas yra privataus darželio steigimas kaimo vietovėje. Toks verslas kaime yra finansuojamas Iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Lietuvos kaimo plėtros programos 2007 – 2013 m. programos III krypties priemonę „Perėjimas ne prie žemės ūkio veiklos“. Supaprastintos šios priemonės įgyvendinimo taisyklės ir išplėstas remiamų veiklos rūšių sąrašas suteikia galimybę įmonėms, veikiančioms kaimo vietovėse,  steigti vaikų darželius ar gerinti jau veikiančių privačių vaikų darželių veiklos sąlygas.

Pagal priemonę Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos 2012 metais paraiškos paramai gauti bus renkamos net du kartus.

2011 metų reikalavimai ir taisyklės paramai gauti pagal priemonę Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos.

Tad kol nėra 2012 metų taisyklių priemonei Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos, siūlau pradžioj peržvelgti 2011 metų taisykles, kas finansuojama, kas ne, kokia reikalvimai pareiškėjams ir panašiai.

Linkiu neprarasti optimizmo plėtojant savo idėją su atsinaujinančiais energijos šaltiniais.

Sėkmės! Audrius smiley

Ernestas P., :

Sveiki,gyvenu ir dirbu užsienyje,bet noriu gryzti i Lietuva ir pradėti ūkininkauti... Niekada anksčiau nesu daręs nieko panašaus.Tad noriu sužinoti kur galima gauti informacijos apie tai kaip pradėti, kursai seminarai ar kažkas panašaus.Ir ar galima baigus kursus ir pradėjus kažkokia tai ūkine veikla gauti finansine parama įsigyti technikai? aciu.

Atsakymas, 2011-12-07:

Sveikas Ernestai, džiugu, kad turi planų pradėti verslą Lietuvoje. Pirmiausia patarčiau pradėti nuo to, kas tave labiausiai traukia, susirask tave dominančią sritį, nebūtina lįsti į tokias žemės ūkio šakas kaip javų ar galvijų auginimas, galbūt tave labiau domina netradicinis ūkininkavimas. Vietovė kurioje norėtum įsikurti? Ar turi susiradęs vietą, kurioje planuotum įsikurti. Jei ne, prieš renkantis pasigilink, kokio tipo žemės išsidėsčiusios aplinkinėse vietovėse, kaip su nuoma, ar yra šalia stiprių ūkininkų. Žemės tipas turi įtakos renkantis žemės ūkio verslo niša, kuri būtų pelninga toje vietovėje. Analizuok aplinkinius ir konkurentus, kuri sritis geriausia sekasi jiems. Taip pat stebėk ŽŪM poziciją dėl vieno ar kito žemės ūkio sektoriaus, ar bus numatoma tavo pasirinkta ūkininkavimo sritis remti ateityje, ar skiriamos tiesioginės išmokos, kokios yra ilgalaikės strategijos tam tikroje ūkininkavimo srityje, kas jose numatoma, tai turėtų taip pat būti aktualu. Priklausomai nuo galimų tavo investicijų dydžio į ūkį, turi atitinkamai pasižiūrėti kiek tau reikėtų investuoti ūkio infrastruktūrą, techniką, kaip suprantu ūkininkauti pradėtum nuo nulio. Dalį informacijos kaip pradėti ūkininkauti, rasi apsilankęs šiame straipsnyje: https://ukioklubas.lt/straipsniai/lietuvos-zemes-ukis/kaip-pradeti-ukininkauti-7271 Informaciją apie renginius ir seminarus ūkininkams gali rasti pas mus skiltyje Renginiai, taip pat apsilankęs ŽŪR, ŽMMC interneto svetainese. Planuojama valstybės parama kitais metais: https://ukioklubas.lt/straipsniai/parama-ukiui/planuojama-kitu-metu-parama-is-valstybes-biudzeto-7688 Šiuo metu ES pinigai remti jaunuosius ūkininkus yra įsisavinti ir abejoju, ar kitais metais bus skirta lėšų šiai priemonei (nebent perskirstytų nepanaudotas lėšas iš kitų KPP priemonių, kur liks nepanaudotos lėšos). Dabartinis žemės ūkio ministras K. Starkevičius per konferenciją akcentavo, kad ministerija padarė klaidą aktyviausia remdama stambiuosius ūkininkus ES 2007-2013 m. paramos laikotarpiu. Tad galima tikėtis, kad sekančiam ES paramos etape (2014-2020 m.) KPP priemonės bus labiau orientuotos į smulkius ūkius ir jaunuosius ūkininkus). Domėkis kaip vyksta Bendroji žemės ūkio politikos reforma. Apie planuojamas ES paramos priemones gali pasiskaityti čia: https://ukioklubas.lt/straipsniai/parama-ukiui/po-bzup-reformos-saziningesnis-ekologiskesnis-ir-efektyvesnis-ukininkavimas-7628 Žemės ūkio ministerijos vertinimai apie BŽŪP po 2013 m. refomos projektą: https://ukioklubas.lt/straipsniai/parama-ukiui/zum-vertinimai-del-bzup-po-2013-m-7623 Paskutinis dalykas, kurį galėčiau paminėti, tai nuolat sek žemės ūkio verslo sektoriaus naujienas ir pasikeitimus. Tokie dalykai, kaip žengti pirmieji žingsniai legalizuojant pluotinių kanapių auginimą Lietuvoje, tiesioginių išmokų pasikeitimai, planuojamas sekantis ES paramos fondas kaimui (KPP 2014-2020) ir planuojamos priemonės kaip remti ūkininkus ir panašūs dalykai, anksčiau ar vėliau gali įtakoti tavo pasirinktą ūkininkauti nišą. Prieš imdamasis ūkininkauti, viską gerai apsvarstyk. Nes daugeliu atvejų ūkininkavimas tampa ne verslu, o gyvenimo būdu. Audrius

marius, :

laba diena norciau paklausti as esu ukininkas ir su kitu ukininku provojames nes jis uzaria kelius ir jis paemes parama ir kreipemes visur i zemetvarka bet nieko nepadaro o kaip gali uzkirt kelia

Atsakymas, 2011-11-07:

Būtų gerai sužinoti daugiau detalių, norint pakomentuoti susidariusią situaciją.

jolanta, :

Aš esu iš vajotų kaimo noreciau daryti projakta savo kaime ka man reiketu daryti

Atsakymas, 2011-10-20:

Pirmiausia būtų gerai sužinoti konkretesnę info. Jei kaimo vietovėje yra įkurta kaimo bendruomenė ir projektas būtų ne asmeninės naudos, bet viešasis, tai šiuo atveju verta projektą įgyvendinti per kaimo bendruomenę. Kaimo bendruomenė gali teikti paraišką ES paramai gauti pagal priemonę Kaimo atnaujinimas ir plėtra. LEADER metodu kaimo bendruomenė pati imasi iniciatyvos, na o planavimo būdu projektą įgyvendina gyvenamosios vietovės savivaldybė. Paramos kreiptis kaip fiziniam asmeniui galima pagal keletą priemonių, tai parama verslo kūrimui, kaimo turizmui ir perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos, reikia tikslesnės informacijos.

 

Prisjungti Registruotis

Mūsų draugai

GrožioKlubas.lt - portalas moterims apie grožį, madą ir stilių.

Suaugusiems.lt - tiesiogine to žodžio prasme ;)

Fotografas

Glaustai.lt - visos naujienos.

Dainos.lt - dainų žodžiai ir video.

Prognozavo.lt - ateities prognozės.

Erotinės prekes - prekės suaugusiems.

Rašyba.lt - rašybos klaidų taisymas.

Taip pat skaitykite